Ćwiczenia międzypowiatowe pk. GOLF WODA 2018 PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Andrzej Podolak   
czwartek, 21 czerwca 2018 11:53

1 W dniu 15 czerwca 2018 roku na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zorganizowane zostały ćwiczenia ratownicze dla sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z terenu powiatu drawskiego, wałeckiego i choszczeńskiego.

Ćwiczenia przeprowadzono na podstawie dyspozycji, jaką poszczególne Stanowiska Kierowania Komendantów Powiatowych PSP otrzymały ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Zgodnie z dyspozycją, wszystkie wytypowane siły i środki stawiły się na terenie KP PSP w Drawsku Pomorskim do godziny 11.30.

Założenie ćwiczeń dotyczyło zagrożenia powodziowego spowodowanego gwałtownym wezbraniem wody w Rzece Drawa.

W wyniku wezbrania doszło do przelewania się wody przez naturalne wały przeciwpowodziowe. Woda wdarła się na teren miasta w wyniku, czego zagrożonych było 150 osób, z czego 50 wymagało natychmiastowej ewakuacji. Wody wezbraniowe stwarzały również zagrożenie dla obiektu infrastruktury krytycznej, jakim jest szpital. W związku ze zjawiskiem powodzi na znacznym terenie miasta odcięty został dostęp do energii elektrycznej. Szpital, by móc normalnie funkcjonować uruchomił zasilanie awaryjne z agregatów prądotwórczych jednakże napływająca woda zaczęła zagrażać obiektowi, w którym umiejscowione są agregaty i istniała pilna potrzeba wypompowywania wody z obiektu. Dodatkowo w wyniku zalania znacznego obszaru doszło do skażenia środowiska substancją ropopochodną, która przemieszczała się wraz z falą wezbraniową.

O sytuacji powiadomione zostały Gminny oraz Powiatowy Zespół reagowania Kryzysowego przedstawiciele, których przybyli na miejsce zdarzenia.

Teren akcji podzielony został na 4 odcinki bojowe, którym przypisano zadania:

I odcinek bojowy – układanie wałów przeciwpowodziowych;

II odcinek bojowy – ewakuacja zagrożonych mieszkańców;

III odcinek bojowy – pompowanie wody z zagrożonego obiektu infrastruktury krytycznej;

IV odcinek bojowy – ograniczenie a następnie usunięcie zagrożenia chemicznego i ekologicznego na Rzece Drawie.

W trakcie ćwiczeń na miejsce przybył Pan Stanisław Kuczyński Starosta Drawski.

W ćwiczeniach udział brało 14 zastępów straży pożarnej – łącznie 56 osób.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Text i foto: st. kpt. Andrzej Podolak


DataViews
Total1162
Wt. 281