PRZEBYWAJĄC W LESIE - PAMIĘTAJ !!! PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Andrzej Podolak   
piątek, 03 lipca 2009 12:56

 

Okres letni to z jednej strony wymarzona pora na urlopy, z drugiej zaś nerwowy okres dla leśników oraz strażaków, dbających o bezpieczeństwo pożarowe lasów.


Wzniecić pożar, gdy w lesie jest sucho, jest bardzo łatwo.
O wiele trudniej jest go ugasić, a kiedy pożar lasu wymyka się spod kontroli stać się może kataklizmem.
W płomieniach giną rośliny i zwierzęta, a niekiedy także i ludzie.
Każda osoba przebywająca na terenach leśnych, zobowiązana jest do przestrzegania przepisów przeciwpożarowych obowiązujących na ww. terenach i ponosi odpowiedzialność karną za szkody wynikłe z nieodpowiedniego zachowania się w lesie.
W celu niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się ewentualnego pożaru na terenach leśnych, wykonywane są nie zalesione pasy przeciwpożarowe oraz usuwane gałęzie, chrust, ścięte drzewa i odpady poeksploatacyjne znajdujące się w odległości 30 m od skraju toru kolejowego lub drogi publicznej.
W lasach, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk oraz w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu, nie wolno wykonywać czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, a w szczególności wypalać wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
Otwartym ogniem można posługiwać się w lesie oraz w odległości mniejszej niż 100 m od jego granicy - tylko w miejscach wyznaczonych lub uzgodnionych z właścicielem lub zarządcą lasu!
W lasach i na terenach śródleśnych zabronione jest palenie tytoniu, za wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc do tego celu wyznaczonych.
Należy przestrzegać zakazów wynikających z tablic informacyjno - ostrzegawczych wywieszonych na terenach leśnych wzdłuż szlaków wycieczkowych i turystycznych, przy schroniskach, obozach młodzieżowych i innych miejscach o dużej penetracji ludności.
Ważne jest zachowanie ostrożności podczas przejazdu przez tereny leśne i nie wyrzucanie przez okna pojazdów niedopałków papierosów, które mogą być przyczyną pożaru.
Wjazd do lasu pojazdami silnikowymi lub zaprzęgowymi dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, zaś wjazd na drogi leśne jest dozwolony tylko wtedy gdy są one oznakowane drogowskazami lub innymi znakami dopuszczającymi ruch po tych drogach.
Postój pojazdów silnikowych lub zaprzęgowych na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.
Bezwzględnie należy przestrzegać zakazu wstępu do lasu wprowadzonego przez właściciela w związku z występującym na obszarach leśnych dużym zagrożeniem pożarowym.
Aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu określany jest na podstawie wilgotności ściółki sosnowej i wilgotności powietrza.
W okresie od 1 kwietnia do 30 października pomiary dokonywane są codziennie i podawane do wiadomości służb leśnych, a w okresie wysokiego zagrożenia pożarowego również do radia i telewizji.

Wyróżnia się następujące stopnie zagrożenia pożarowego lasu:
0 - brak zagrożenia,
I - zagrożenie małe,
II - zagrożenie duże,
III - zagrożenie katastrofalne.

Po wystąpieniu 5 dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10%, dyrektor parku narodowego lub właściwy terytorialnie nadleśniczy zobowiązany jest do wprowadzenia zakazu wstępu do lasu.
Od użytkownika terenów leśnych wymaga się aby zwracali uwagę na tablice informujące o zakazie i bezwzględnie się do niego dostosowali, gdyż chodzi tu również o Twoje bezpieczeństwo.
Informacje o stopniach zagrożenia pożarowego znajdziesz na specjalnych tablicach zawieszonych przy leśniczówkach oraz na drogach wjazdowych do lasu.


PAMIĘTAJ!!!
LAS ROŚNIE WOLNO - PŁONIE SZYBKO !!!


Opracował:
asp. Andrzej Podolak

DataViews
Total3323
Pn. 062
Poprawiony: piątek, 03 lipca 2009 13:00