ŚNIEG NA DACHACH! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Andrzej Podolak   
wtorek, 19 stycznia 2010 16:57

dach

Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu (przede wszystkim płaskiego), a nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że 1 m3 puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg!!!

Właściciele i zarządcy obiektów zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego  są zobowiązani do usuwania z dachów śniegu i lodu, a także przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2

Pamiętajmy, że śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych, a w okresie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu przez nadzór budowlany.

Przypominamy również, że za właścicieli są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści czy instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je bezwzględnie usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Apelujemy więc o bieżące usuwanie śniegu, by nie doszło do tragedii.

DataViews
Total3512
Pt. 011