Tragedia na krajowej dziesiątce!
poniedziałek, 11 lipca 2011 18:43

1 W dniu 11 lipca 2011 roku o godz. 11.51 do Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym na drodze krajowej nr 10 w okolicach miejscowości Kalisz Pomorski.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych (VW i Opel) w wyniku, czego całkowicie zablokowana została droga.

W jednym z pojazdów uwięziony został kierowca i niezbędne było użycie zestawu narzędzi hydraulicznych w celu wykonania dostępu do poszkodowanego i dalszego ewakuowania nieprzytomnego mężczyzny z wraku.

Drugim pojazdem podróżowało pięć osób, w tym dwuletnie dziecko – wszyscy doznali licznych obrażeń ciała i przetransportowani zostali do szpitala.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do uwięzionego kierowcy a następnie pod nadzorem personelu medycznego ewakuacji poszkodowanego z wraku.

Do czasu przybycia dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego strażacy wspomagali personel medyczny w akcji resuscytacyjnej mężczyzny oraz zaopatrywaniu pozostałych osób poszkodowanych.

Wyznaczono lądowisko i zabezpieczono przyziemienie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przetransportował do specjalistycznej placówki leczniczej w Szczecinie poszkodowane dziecko.

Niestety, pomimo wysiłków ratowników i trwającej blisko godzinę resuscytacji nie udało się uratować 35 letniego mężczyzny.

Przez ponad 3 godziny całkowicie zablokowana była krajowa 10 w związku, z czym policja wyznaczyła objazdy.

W działaniach ratowniczych udział brały 3 zastępy straży pożarnej, 5 zespołów ratownictwa medycznego, 5 radiowozów policji i 1 żandarmerii wojskowej.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

Text: mł. kpt. Andrzej Podolak

Foto: st. ogn. Ryszard Góralczyk, st. str. Daniel Dębowski

DataViews
Total13233
Pn. 171